Piękni, utalentowani, niezależni - Generacja "Z" i wielkie "z"miany w biznesie

Piękni, utalentowani, niezależni - Generacja "Z" i wielkie "z"miany w biznesie
HomeInspirator SprzedażyPiękni, utalentowani, niezależni – Generacja “Z” i wielkie “z”miany w biznesie
2016-02-19

Instagram? SnapChat? Naturalnie! Książka? Niekoniecznie. Gry komputerowe? Dlaczego nie. Sport? Niezbyt. Cierpliwość? Nie za wiele.

To skrót opisu nowego pokolenia, niezależnych, upartych, pragmatycznych i wiecznie w biegu – Generacja Z.

Każdy z nas obserwuje młodych nastolatków ze słuchawkami na uszach, ze smartfonem w ręku (sprawdzających aktualności na Instagramie) i z tabletem pod pachą. To wszyscy urodzeni po 1995r. To grupa ludzi wiecznie online, multizadaniowa i technologicznie uzdolniona.

Czy jesteśmy gotowi spotkać się z Generacją Z – przyszłymi pracownikami, klientami – firmy muszą zacząć swoją przemianę już teraz.

Pokolenie Z żyje online, uwielbiają być na bieżąco i dzielić się wszystkim. To nie jest tylko rozrywka, oni też się w ten sposób edukują.

Ciekawostka: 50% tego pokolenia wysyła 50 wiadomości dziennie.

Pokolenie Z bardzo różni się od pokolenia Y. Np. pokolenie Y bardzo potrzebuje nagród, aprobaty. Pokolenie Z jest bardziej skromne, nie potrzebują takiej motywacji.

Pokolenie Z jest bardzo przedsiębiorcze i większość z nich myśli o swoim biznesie. Praca w przedsiębiorstwie kojarzy im się negatywnie: „skomplikowane”, „dżungla”.

Preferują płaską organizację bardziej niż hierarchiczne zarządzanie. A praca i osiągnięcia mają być ściśle powiązane z ich hobby.

Pracując nad jakimś projektem muszą czuć sens i długofalowy efekt dla organizacji. Nie czują potrzeby pracy w biurze, często będą pracować z domu, jeśli uznają, że to im pomoże lepiej wykonać swoją pracę. Nie są zainteresowani typowym tygodniem pracy z określonymi godzinami, wolą raczej ruchomy czas pracy. Ważne jest dla nich środowisko pracy, miejsce i ludzie, z którymi pracują. Co więc czeka firmy? Klasyczne biura przekształcą się w kolorowe i przyjazne pomieszczenia.

Generacja Z będzie tworzyć niestandardowe pomysły, które zrewolucjonizują ludzkie życie.

Czy firmy są na to gotowe?

Generacja Z musi pozostać w swoim świecie – w ich urządzeniach elektronicznych. Technologia towarzyszy im od zawsze. Komunikują się za pomocą telefonów, spią blisko nich, jedzą z nimi, zaznaczają każdy krok na mapie i udostępniają to światu, więc urządzenia takie to wręcz standard w miejscu pracy.

Generacja Z podniesie biznes do nowego, wyższego poziomu. Prowadzenie firmy będzie bardziej transparentne niż kiedyś, ponieważ social media zmuszą firmy do tego.

Jak będziemy szkolić takich pracowników?. Łatwy dostęp do informacji skutkuje lepszym efektem niż przymusowe szkolenia. Wówczas dana osoba może uczyć się wtedy, kiedy tego potrzebuje w jej rytmie i adekwatnie do jej potrzeb. Treningi on-the-job mają szansę na efekt, gdyż zapewniają indywidualne podejście do pracownika.

Ci utalentowani użytkownicy sprzętu elektronicznego bardzo efektywnie uczą się od innych, dzielą się doświadczeniem, rozwiązują problem online.

W świecie cyfryzacji, przy współczesnej technologii, powstaje lekka wątpliwość, czy przedsiębiorstwa są w stanie sprostać wyzwaniu Generacji Z. Sukces odniosą te organizacje, które zapewnią swoim pracownikom – najważniejszym ogniwom firmy – wszelkie informacje o każdej porze, w każdej formie, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń.

Generacja Z-etów, którzy zdecydują się na pracę w sprzedaży, podniosą sprzedaż na wyższy poziom. Podstawowe zasady sprzedaży pozostaną niezmienione. Będzie klient, który będzie miał potrzeby oraz sprzedawca, który będzie gotów zaspokoić te potrzeby. To zasada, która przetrwa wszystkie pokolenia. Generacja Z preferuje szybkie anonimowe zakupy, niż logowanie się na konta. Zakupy online to ich styl życia.

Firmy muszą dobrze zrozumieć to nowe pokolenie, jeśli chcą czerpać z nich korzyści w przyszłości. “Adaptuj, zmień lub zgiń” – to właściwie określa przyszłość niektórych przedsiębiorstw. Jeśli będziemy uparcie tkwić w poprzedniej idei, nigdy nie ruszymy naprzód. To proste.

Generacja Z to konsumenci, którzy uwielbiają nowe technologie. Testują, kupują, dzielą się opinią. Nie są lojalni wobec marek. Produkt jest dla nich ważniejszy niż marka. Firmy, które planują kampanie reklamowe muszą wiedzieć, że pokolenie Zetów częściej korzysta z urządzeń mobilnych, niż ogląda TV. Facebook, Instagram czy YouTube to ich codzienny kanał łączności ze światem. Krótkie filmiki reklamowe, opinie, doświadczenie innych to dla nich pożądana informacja.

Technologia, która jest z pokoleniem Z od dnia ich urodzin, oznacza obniżenie kosztów w biznesie, który będzie generował większą sprzedaż. Kiedyś transakcje online, czy mobilne płatności, były bardzo kosztownymi technologiami, dzisiaj to już standard.

Restauracje będą przechodziły totalną transformację, ponieważ Generacja Z oczekuje nie tylko zdrowego jedzenia, ale również innego otoczenia i atmosfery, bardziej adekwatnego do ich potrzeb. Czyli elektroniczne menu, automatyczny odbiór zamówienia itp.

Generacja Z podniesie biznes do nowego, wyższego poziomu. Prowadzenie firmy będzie bardziej transparentne niż kiedyś, ponieważ social media zmuszą firmy do tego. Zmieni się kreowanie reklam, zarządzanie firmami, środowisko pracy. Generacja Z to duże pokolenie, które będzie miało ogromny wpływ na nasz biznes, więc czas na zmiany!

Tags:
Follow Us:
Kontakt

Centrum Rozwoju Sprzedaży – Monika Bartkowiak
ul. Boczna 3b/2 62-023 Szczytniki
kontakt@monikabartkowiak.com
Tel.:+48 600 605 096

Monika Bartkowiak © 2020 All rights reserved. Wykonanie KDWEB

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij